שעה וחצי ברכבת לתל אביב, שולחן מתקפל קטן, ומטען שנשאר בבית. מי שעובד בתנועה יודע שהמחשב הנייד הנכון נמדד פחות בציונים במבחני ביצועים ויותר בשאלה אם הוא ישרוד יום שלם בתיק בלי לשבור את הגב. ה-Asus Zenbook 14 בגרסת UX3405CA-SU988W נבנה בדיוק סביב הצורך הזה: מחשב נייד אולטרה-נייד עם מסך OLED במשקל רשמי של 1.2 ק"ג וסוללה של 75 וואט-שעה.
מה שהופך את הקונפיגורציה הזו למעניינת הוא השילוב בין מעבד Intel Core Ultra 7 255H, כונן של 1TB ומסך מגע 3K עם רענון של 120Hz, במחיר מחירון של 6,549 ש"ח ב-KSP. בסקירה הזו פירקנו את המפרט, אספנו את מה שבודקים עצמאיים מצאו על הסדרה, ובדקנו אם כדאי לשלם עליו יותר מאשר על מתחרים מלנובו או על האח הזול מאותו בית.
מפרט עיקרי במבט מהיר
- מסך: 14 אינץ' OLED מגע, 2880×1800 (3K), יחס 16:10, רענון 120Hz, 500 ניטס ועד 1000 ניטס ב-HDR, כיסוי 100% DCI-P3
- מעבד: Intel Core Ultra 7 255H, 16 ליבות, עד 5.1GHz, עם NPU של עד 13 TOPS
- זיכרון ואחסון: 16GB LPDDR5X מולחם, SSD בנפח 1TB מסוג PCIe 4.0
- סוללה: 75Wh, מטען USB-C של 65W
- חיבורים: 2 יציאות Thunderbolt 4, יציאת USB-A, HDMI 2.1, שקע אוזניות; Wi-Fi 7 ו-Bluetooth 5.4
- משקל ומידות: 1.20 ק"ג, 31.24×22.01×1.49 ס"מ, עמידה בתקן MIL-STD 810H
- מערכת הפעלה: Windows 11 Home, שנת אחריות יבואן רשמי
מהו ה-Asus Zenbook 14 UX3405CA ולמי מיועד?
סדרת Zenbook היא קו הניידים הדקים והמעוצבים של אסוס, וה-UX3405CA הוא דור 2025 של ה-Zenbook 14 בגרסת אינטל, עם מעבדי Core Ultra מסדרה 200H. הקונפיגורציה SU988W ממוקמת באמצע הסדרה: מעליה יש גרסאות עם Core Ultra 9 ו-32GB זיכרון, ומתחתיה גרסת SU850W עם Core Ultra 5 225H שנמכרת ב-KSP ב-5,999 ש"ח.
הוא מיועד בראש ובראשונה לסטודנטים, לאנשי מקצוע שעובדים מבתי קפה ומשרדים משתנים, ולמי שעורך תמונות או וידאו קל ורוצה מסך עם צבעים מדויקים. גיימרים כבדים או מי שמריץ מודלים גדולים של בינה מלאכותית באופן מקומי יחפשו מחשב עם כרטיס מסך ייעודי וזיכרון שניתן להרחבה, כי כאן אין לא זה ולא זה.

חוויית השימוש והעיצוב
הגוף עשוי כולו מתכת, בצבע Foggy Silver, ובעובי של 1.49 ס"מ. אסוס מציינת שהמחשב עובר את תקן העמידות הצבאי MIL-STD 810H, שזה פחות "מחשב משוריין" ויותר הבטחה שהציר והמארז יחזיקו מעמד בשימוש יומיומי ובנסיעות. במידות 31.24 על 22.01 ס"מ הוא נכנס לכל תיק גב סטנדרטי.
במשקל צריך לדייק: היצרן מציין 1.20 ק"ג, אבל אתר Notebookcheck, שבדק קונפיגורציה עם אותו מעבד ומסך אחר, שקל 1,288 גרם. זה עדיין קל מאוד ל-14 אינץ' עם סוללה של 75Wh, פשוט פחות ממה שכתוב על הקופסה. ב-KSP מצרפים לרכישה נרתיק נשיאה, וזה בונוס נחמד למי שלא רוצה לקנות שרוול נפרד.
המקלדת מוארת, ומעליה מצלמת FHD עם חיישן IR לכניסה בזיהוי פנים דרך Windows Hello, ועם תריס פרטיות פיזי. מבחינת חיבורים, יש שתי יציאות Thunderbolt 4 שתומכות בהעברת תמונה ובטעינה, יציאת USB-A ליציאה הישנה של העכבר או הדיסק, HDMI 2.1 ושקע אוזניות. אין קורא כרטיסי SD מלא, וזה מה שהכי חסר לצלמים. שני בודקים ציינו שיציאות ה-USB-C מרוכזות באותו צד, כך שבשולחן צפוף הכבלים עלולים להתנגש.
ועכשיו למסך, שהוא הסיבה העיקרית לבחור דווקא בגרסה הזו. פאנל OLED ברזולוציית 2880×1800 על 14 אינץ' נותן צפיפות פיקסלים גבוהה מאוד, כך שטקסט נראה חד כמו בדפוס. קצב רענון של 120Hz הופך גלילה במסמכים ובדפדפן לחלקה, וזמן תגובה של 0.2ms מבטל כמעט לגמרי מריחה בתנועה. בהירות רגילה של 500 ניטס ועד 1000 ניטס בתוכן HDR, יחד עם הסמכת VESA DisplayHDR True Black 1000, אומרות שסרטים ותמונות עם שחורים עמוקים ייראו מצוין.
יש גם צד שני: המסך מבריק. ב-91mobiles ציינו שהוא מחזיר אור בשמש ישירה, וזה נכון לכל פאנל מגע מבריק. למי שעובד הרבה במרפסת או ליד חלון, זה שיקול אמיתי.
יתרונות מרכזיים
- מסך OLED מגע מהשורה הראשונה: 3K, 120Hz, 100% DCI-P3 ועד 1000 ניטס ב-HDR. לעבודה עם צבעים ולצפייה בתוכן, קשה למצוא טוב יותר בטווח המחיר.
- סוללה גדולה לגודל המחשב: 75Wh זו קיבולת שרוב מתחרי ה-14 אינץ' לא מגיעים אליה, והיא מתורגמת לסיבולת של יום עבודה מלא בשימוש משרדי.
- קישוריות עדכנית: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 ושתי יציאות Thunderbolt 4, כולל חיבור מסך חיצוני וטעינה מכל אחת מהן.
- אחסון נדיב: 1TB ב-SSD מסוג PCIe 4.0 מספיק לרוב המשתמשים לשנים, בלי לחפש דיסק חיצוני.
- עיצוב מתכת קל ועמיד: גוף אלומיניום, תקן MIL-STD 810H ונרתיק במתנה ברכישה ב-KSP.
לצפייה במחיר המעודכן של ה-Zenbook 14 ובאפשרויות התשלומים ←
חסרונות שחשוב להכיר
- זיכרון מולחם: 16GB LPDDR5X על הלוח, בלי אפשרות שדרוג. למי שמתכנן להחזיק את המחשב חמש שנים ויותר, זו מגבלה אמיתית.
- מאוורר שלא תמיד שקט: Ultrabookreview מדדו כ-42 dBA במצב Performance (בגרסה עם Core Ultra 9), וציינו שהמאוורר כמעט לא נח גם בעבודה קלה.
- ביצועי מעבד שיורדים בעומס מתמשך: Notebookcheck מצאו שבמבחן ממושך הביצועים של ה-255H צונחים עם הזמן, והכונן מאט כשהוא מתחמם.
- אין קורא כרטיסי SD: חיסרון בולט לצלמים, ויש צורך במתאם.
- מסך מבריק: השתקפויות בשמש ובתאורה חזקה.

ביצועים יומיומיים
ה-Core Ultra 7 255H הוא מעבד מסדרת H עם 16 ליבות ותדר של עד 5.1GHz, כלומר מעבד שמיועד לניידים חזקים ולא לניידים חסכוניים בלבד. בעבודה משרדית, עשרות לשוניות בדפדפן, שיחות וידאו ועריכת תמונות, הוא לא אמור להתאמץ. ה-NPU המובנה, עם עד 13 TOPS, מאפשר להריץ פיצ'רים של בינה מלאכותית ב-Windows, כמו טשטוש רקע ומיקרופון חכם, בלי לבזבז את המעבד הראשי.
הגרפיקה המשולבת Intel Arc היא אחת החזקות שאינטל הכניסה למעבד נייד. 91mobiles, שבדקו את הגרסה עם Core Ultra 9 285H, דיווחו שאפשר לשחק במשחקים רבים בהגדרות סבירות. בגרסה שלנו עם 255H צפו לתוצאות דומות אך מעט נמוכות יותר, וכדאי להתייחס לזה כבונוס ולא כמחשב גיימינג.
מבחינת סוללה, אסוס לא מפרסמת בעמוד המוצר ב-KSP מספר שעות. הבודקים שמצאנו מדדו על הגרסה עם Core Ultra 9: ב-Ultrabookreview נמדדו 10–11 שעות בעריכת טקסט ובצפייה ביוטיוב ו-7–9 שעות בגלישה, וב-91mobiles מבחן PCMark משולב נמשך 14 שעות ו-11 דקות. המטען של 65W מחזיר, לפי אותה בדיקה, מ-10% ל-60% תוך 49 דקות. גרסת ה-255H אמורה להתנהג באופן דומה, אבל מסך 3K ב-120Hz צורך יותר ממסך 60Hz, אז כדאי לצפות לטווח ולא למספר מדויק.
צפו בסרטון על Asus Zenbook 14 UX3405CA
הסקירה הבאה עוסקת ב-Zenbook 14 OLED של 2025, כלומר בדור של ה-UX3405CA. הקונפיגורציה בסרטון עשויה להיות שונה (מעבד, זיכרון או מסך) מזו שנמכרת ב-KSP:
להשלמת ההזמנה ולבירור מועדי אספקה — לעמוד ה-Zenbook 14 ב-KSP

מה אומרים הגולשים?
הבודקים העצמאיים שמצאנו בחנו את סדרת UX3405CA בקונפיגורציות אחרות (Core Ultra 9, או מסך 1200p), ולא את ה-SU988W המדויק. זה מה שעלה:
- דירוג 88%: גוף פרימיום קל, מסך OLED מצוין, סוללה חזקה ו-Thunderbolt עם Wi-Fi 7. מנגד: זיכרון מולחם, ירידה בביצועי המעבד לאורך זמן, ומשקל שנמדד קרוב יותר ל-1.3 ק"ג — Notebookcheck
- ציון 4.5 מתוך 5 ותואר "אולטרה-בוק מצוין לשימוש יומיומי", עם הסתייגות מהמאוורר שכמעט לא נח ומהחום במצב Performance; ההמלצה היא לעבוד במצבי Whisper או Standard — Ultrabookreview
- הבודקים הגדירו אותו כמחשב ה-14 אינץ' השלם ביותר בטווח המחיר שלו, ושיבחו את הסוללה ואת הטעינה המהירה, אבל התלוננו על היעדר קורא SD ועל השתקפויות במסך — 91mobiles
מחיר — האם משתלם?
ב-KSP הדגם רשום ב-6,549 ש"ח, עם אפשרות ל-15 תשלומים ללא ריבית ונרתיק במתנה. בזמן הכתיבה הופיע לצידו גם מחיר נמוך יותר, ולכן שווה לבדוק את המחיר בפועל ביום הרכישה. האחריות היא שנה בבית הלקוח על ידי אסוס ישראל, עם אפשרות להרחבה.
השאלה המרכזית היא אם לשלם 550 ש"ח יותר מגרסת SU850W עם Core Ultra 5 225H, שמחירה 5,999 ש"ח ויש לה את אותו מסך 3K, אותו זיכרון ואותו אחסון. למשתמש משרדי, ההבדל ביומיום יהיה קטן. מי שעורך וידאו, מריץ קומפילציות או משחק מדי פעם ירוויח מה-255H. לדעתנו, אם התקציב לחוץ, ה-SU850W הוא קנייה חכמה יותר. אם אתם מתכננים להחזיק את המחשב שנים ארוכות, המעבד החזק ייתן מרווח ביטחון.
להזמנת Zenbook 14 UX3405CA עם אחריות אסוס ישראל ←
השוואה למתחרים
Lenovo IdeaPad Slim 5 14IMH10 (כ-6,349 ש"ח ב-KSP) מגיע עם מסך 2.8K OLED, מעבד Core Ultra 9 185H מהדור הקודם ו-32GB זיכרון. על הנייר הוא נותן יותר זיכרון בפחות כסף, אבל נמכר ללא מערכת הפעלה, ומעבד ה-185H ותיק יותר. מי שזקוק ל-32GB ימצא בו ערך טוב.
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 (כ-6,149 ש"ח) כולל את אותו מעבד Core Ultra 7 255H, 16GB ו-1TB, ומסך מגע OLED שמתקפל לטאבלט, אבל ברזולוציית WUXGA (1920×1200) בלבד. אם ההתקפלות חשובה לכם, הוא חלופה מצוינת. אם המסך הוא העיקר, ה-Zenbook חד יותר.
Asus Zenbook 14 UX3405CA-SU850W (כ-5,999 ש"ח) הוא האח עם Core Ultra 5, ונדון בהרחבה בסעיף המחיר.
טיפים לשימוש אופטימלי
- השאירו את המחשב במצב Whisper או Standard ביומיום, ועברו ל-Performance רק לעבודה כבדה. זה שומר על שקט ועל הסוללה.
- במסך OLED, הפעילו מצב כהה, הסתרה אוטומטית של שורת המשימות ושומר מסך, כדי לצמצם סיכון לצריבה וגם לחסוך בחשמל.
- אם הסוללה חשובה יותר מהחלקות, הורידו את קצב הרענון ל-60Hz בנסיעות ארוכות.
- נצלו את Thunderbolt 4: מסך חיצוני אחד עם טעינה דרך כבל אחד הופך את הנייד לעמדת עבודה מלאה.
- רשמו את המחשב לשירות ASUS Perfect Warranty, שמוצע כהטבה בעמוד המוצר ב-KSP.

השורה התחתונה — האם כדאי לקנות?
ה-Asus Zenbook 14 UX3405CA-SU988W הוא אחד הניידים המאוזנים ביותר שאפשר לקנות היום בישראל בגודל 14 אינץ'. המסך הוא נקודת החוזק הבולטת: OLED מגע ב-3K ו-120Hz שקשה למצוא בטווח המחיר. הוא קל, בנוי היטב, עם סוללה גדולה וכל הקישוריות העדכנית.
הפשרות ידועות מראש: זיכרון שלא ניתן לשדרג, מאוורר שנשמע בעומס ומסך מבריק. למי שמוכן לחיות עם אלה, ובמיוחד למי שעובד בתנועה ומעריך מסך יפה, זו קנייה שאנחנו ממליצים עליה בלב שלם. למי שהתקציב מוגבל, כדאי לשקול את גרסת ה-Core Ultra 5.
